Datové úložiště Sia zároveň umožňuje pronajmout si libovolně velký prostor. Výhoda spočívá především v tom, že se jedná o decentralizovaný systém zabezpečený unikátními privátními klíči a kryptovacími algoritmy.

Funguje to tak, že v blockchainu Sia jsou uloženy tzv. chytré kontakty, a jestliže uživatel po určitou dobu zajišťuje poskytování volného diskového prostoru pro ostatní komunitu sítě Sia, dostane za tuto službu zaplaceno. Platba je pochopitelně podmíněna zachováním dat, nesmí se zkrátka ztratit.

bílý oblak

Kryptoměna Siacoin je silně decentralizovaná a tím pádem ji lze získávat už jen tím, že se pronajímá volný diskový prostor v privátním počítači. Jedná se tedy o skutečně obří úložiště, na kterém se podílí statisíce lidí z celého světa. Bezpečí dat je zajištěno krytováním a samotným způsobem jejich distribuce.

koncepce bitcoinu

Siacoin pracuje podle známého modelu PoW (Proof of Work), základ tvoří algoritmus Blake 2b. PoW využívá mnoho kryptoměn, např. velmi oblíbený Zcash. Tyto algoritmy jsou pochopitelně připraveny k těžbě virtuální měny, Siacoin minnig se uskutečňuje nejčastěji pomocí GPU těžebních Rigů.

práce na internetu

Výhody SIA

  • Jedná se o cloudové úložiště, které brání zneužívání osobních dat, což je bohužel častou praxí některých datových úložišť. Ukládaná data v Sia jsou rozmístěna v nezávislých uzlech a navíc jsou šifrována podle klíče, jehož podobu zná pouze majitel ukládaných dat. Veškerá osobní data jsou tedy v naprostém bezpečí – fotografie, hudba, pracovní a soukromé dokumenty atd.
  • Celý systém je redundantní, data jsou ukládána ve virtuálních uzlech do více fyzických bodů, jestliže nějaká výpočetní technika selže, nahradí ji redundantní (záložní) bod.
  • Jedná se o Open Source, komunita je velmi početná a pronajmout si lze obrovské množství úložiště, kterému stěží mohou konkurovat jiné cloudy. Výhodná je i cena. Pronájem 1 TB datového prostoru vychází zhruba na 2 dolary měsíčně.
  • Úložiště Sia je podporováno měnou Siacoin, kterou lze těžit a obchodovat s ní. Tato kryptoměna využívá veřejný blockchain.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup