Přestože jarní období je považováno za skrz na skrz rozkvetlou dobu se spoustou nového života a přívalu optimismu, může být i velmi náročné na naši psychiku.
Zima pomalu odchází, dny se prodlužují a s nimi přichází i nové možnosti využití našeho volného času. Tento čas není však plný pouze květin a zpívajících ptáčků.
Je dokázáno, že nástup jara s sebou přináší kromě chřipkových epidemií vyvolaných teplotními změnami a alergickými záchvaty v reakci na kvetoucí rostliny také spoustu různých emočních změn.
mravenec na květu
Než u nás v plné míře propukne radost způsobená touto malebnou změnou přírody, může nás zastihnout i náhlá mírná melancholie, pochybnosti o nás samotných a o tom, kam vlastně směřujeme. A právě proto, že bychom tyto pocity v tuto dobu neočekávali, mohou nás o to více zaskočit.
Jaro je příslibem nových začátků, nového života a optimismu. Vše kvete, a my bychom měli také. Co si však počít s tím, jestliže tomu tak není? Co když místo toho zažíváme pocity deprese, přemýšlíme o něco více o našich plánech na tento rok a o tom, proč se nám v něčem nedaří. Vzhledem k tomu, že se v přírodě všechno páruje, nejspíš se nebudeme cítit nejlépe ani tehdy, pokud jsme zrovna ve stavu single.
Jak přečkat počátek tohoto ročního období a uspořádat si život?
·         Vnímejte nadcházející teplé dny a snažte se trávit co nejvíce času na sluníčku.
·         Nebraňte se novým začátkům – pokud máte pocit, že jste od nového roku čekali více, vymyslete si více aktivit, které zapojíte do svého běžného programu. Kdo tvrdí, že od předsevzetí je tu pouze 1. leden?
·         Nemusíte za každou cenu být veselí. Pokud máte zrovna splín, nevyčítejte si to. Stejně tak jako první vlaštovka nedělá jaro, první špatný den neznamená, že budete jen smutní. Dejte svému tělu i mysli prostor pro to, aby si zvykli na všechny příchozí změny a aby je správně zpracovaly.
·         Odpočívejte. Není potřeba být od rána večer venku, pokud na to zrovna nemáte náladu. Najděte si takové činnosti, které vám poskytnou náležitou míru regenerace a u kterých se budete cítit dobře.
mraky na obloze
·         Nebuďte sami. Nemusíte začít panikařit, že nemáte partnera. Ani není potřeba hned s prvním pohledným protějškem vybírat snubní prsteny. Nechte si čas na rozmyšlenou, co od svého budoucího druha vlastně chcete a buďte opatrní. Nezbytné je, aby byl člověk nejdříve šťastný sám se sebou. Pak teprve naplno ocení partnerství s někým dalším.