Ač laserové tiskárny nabývají stále více na popularitě, velká část lidí má stále doma klasický inkoustový typ. To ale také znamená, že je nutné čas od času vyměnit toner, a to i v případě, že je tiskárna prakticky nevyužitá. Jak to?
typická domácí tiskárna

Důvodem je postupné vysychání náplně. I když zařízení prakticky nepoužíváme, tekutá náplň stále podléhá vnějším vlivům, v tomto případě konkrétně teplotě a vzdušné vlhkosti. V domácích podmínkách proto nevydrží déle než několik měsíců. Pokud je tiskárna používána často, například při práci v kanceláři, pak se náplň samozřejmě spotřebovává.

Co tedy udělat, když už není žádná barva? Máme obvykle dvě možnosti: buď koupit nový, nebo si ho nechat doplnit. Obojí má své výhody i nevýhody. Výhodou nového toneru je, že vydrží déle. Není také ošoupaný a opotřebovaný. Na druhé straně je toto řešení dražší.
zjednodušený nákres tiskárny

Nové naplnění vyjde levněji, avšak barva obvykle nevydrží tak dlouho. V konečném důsledku tedy záleží na tom, jak často tiskárnu používáme. Pokud pouze občas, pak se vyplatí pouze doplnit barvu. Pokud je však intenzivně využívaná, potom je dobré vyměnit vždy celý toner. Nutno však poznamenat, že i u málo používaných tiskáren je ho po dvou nebo třech použitích třeba vyměnit.

Můžeme si tedy položit otázku, kde nový sehnat, a čím se přitom řídit. Cenou? Jistě, to bývá obvykle jedno z hlavních hledisek, ne-li to nejhlavnější. Existuje spousta společností, které nabízí nejlevnější tonery. Proto je dobré porovnat ceny jednotlivých prodejců.

Jak už bylo řečeno, cena není vše. Nutné je také podívat se na kvalitu. Kvalitní může být dražší, avšak má své výhody. Především déle vydrží a také rozděluje barvu rovnoměrněji, což zajišťuje lepší tisk bez šmouh. To je důležité zvláště když tisknete například v zaměstnání důležité dokumenty. Pokud však tiskárnu používáte pouze velmi zřídka a na kvalitě až tak nezáleží, potom je investice do lepšího typu poměrně zbytečná. V tomto případě je možné řídit se pouze cenou.

Zapomenout nesmíme ani na to, že neexistují pouze černobílé inkoustové tiskárny, ale i barevné. Možná se to bude zdát zvláštní, ale ty jsou pro většinu domácností nevhodné. Největší obsah tištěného materiálu totiž představuje psaný text. A pokud jde například o fotografie, je třeba říci, že barevná tiskárna nemá dostatečnou kvalitu. Je proto lepší nechat si je vytisknout specializovanou firmou.

Nyní jste již obeznámeni s úskalími výběru nového toneru. Je tedy už jen na vás, abyste vybrali ten, který se pro vaši situaci hodí nejlépe.