Jako rodiče nemůžete brát ohled na vaše dítě vždy, když vůči vám projeví jakýkoliv náznak odporu. Rovněž nelze pokládat každé období jako období vzdoru, při kterém se z hlediska vývoje hledí na to, že dítě samo neumí ovládat jeho emoce. Jinak se dopracujete k tomu, že si (ať už chcete nebo ne) vychováte rozmazlence, který s vámi bude točit, jak se mu zlíbí.
kluk na trávě

Neslyší na slovo „ne“?

Mnoho dětí se brání jakýmkoliv zákazům, které vypustí z pusy jejich rodiče. Samozřejmě, že s nimi nesouhlasí, protože je přirozeně dětské, že chtějí všechno – a to nejlépe hned. To značí, že je úplně jedno, kolik má vaše dítě let, ale s negativní odpovědí u něho neuspějete nikdy.
Pozor! To však neznamená, že mu ustoupíte a budete se mu snažit ze všech vašich sil vyhovět. Tímto způsobem se dopracujete jenom k tomu, že vám později bude ve všem a na všechno odmlouvat.
Skutečnost, že vaše dítě vůči vám neprojevuje známky respektu, je i vaše chyba. Musíte ho naučit už od útlého věku, že se potká i s tím, že mu budete říkat „ne“ a budete na tom trvat. Není správné bát se jeho reakce (pláče nebo vzteku) a raději se konfliktním situacím s ním vyhýbat. Věřte, že i zkušenost s pevnou výchovou, kdy pozná, že v životě nebude mít všechno a prakticky zadarmo, z něho udělá člověka, který se popere se vším, co jen půjde a o to, co chce, se zaslouží vlastní silou a pílí.
pihatá holka

Nepomáhá na něho nic?

V případě, že máte pocit, že vaše slova jdou do větru a nic na něho neplatí, musíte přitvrdit. Dítě nemůže urážet rodiče tak, že si vůči nim dovolí odporovat každému slovu, které vysloví. Musí pochopit, že vy jste vzor a vedení, kterého se musí držet a že jste to vy, kteří máte poslední slovo.
V opačném případě přijdou tresty. Tím nemáme na mysli fyzické, ale takové, které ho přinutí ustoupit a příště se poučit z toho, že je to nepřípustné. Můžete mu zakázat aktivity nebo věci, které děti milují. Vzít mu třeba oblíbenou hračku, mobil, zatrhnout mu televizi nebo sladkosti.
Měli byste mu dát za všech okolností najevo, že se poslouchat musí a odmlouvat rodičům, se jednoduše nevyplácí!