Kdo by z těch, kteří pijí alkohol, nemiloval víno! Zvláště na Moravě je obliba vín mnohem vyšší než kdekoli jinde v České republice. Najdou se samozřejmě i tací, kteří vínu neholdují a raději sáhnou po jiném alkoholu, přesto se jedná o jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů rozšířených snad po celém světě! Ten, kdo si ve vínu příliš nelibuje, si mnohdy oblíbí alespoň jednu odrůdu nebo druh vína, který mu zachutná. Je jich totiž velké množství a vybírat si je určitě z čeho, ačkoli se možná na první pohled zdá, že jsou jen vína bíla a červená, suchá a sladká. Jejich klasifikace je ještě mnohem širší a ten kdo rozumí vínům ví, že je jejich škála je více než pestrá.

bílé a červené víno

Jak vybrat pro sebe vhodné víno?

Výběr toho vhodného vína pro vás záleží i například na vinaři či daném vinařství, protože od každého vinaře je daný výrobek zcela jedinečný a nechutná stejně jako táž odrůda od jiného vinařství. Mnohdy také závisí na ceně a ty kvalitnější a samozřejmě chutnější vína se pohybují na vyšších cenových relací. Nicméně, abyste objevili to pravé víno přesně pro vás, nezbývá nic jiného, než ochutnávat a postupně si najít to svoje. Každému chutná jiná odrůda a jiné množství cukru ve víně. Ti, kteří pijí víno zřídka, spíše vyhledávají víno sladší. Chutě má však každý zcela individuální a někdo pije jedině víno suché. Podobně tak si i někdo více oblíbil víno bílé nebo červené či také růžové. Je ale také důležité vědět, že každé víno se hodí k jinému pokrmu. Zatímco co například bílé se hodí více k drůbeži, červené zase ke zvěřině. Podrobnější přehled se dočtete například sommelierské příručce.

víno červené

Jedna odrůda zaručeně vítězí

Ti, kteří se ve vínu více orientují, mohou rozpoznávat i různé chutě a vůně různých ovocných plodů či koření. Pokud si však lámete hlavu, které víno zvolit třeba pro návštěvu, vhodnou volbou je Cabernet Sauvignon. Jedná se totiž o nejoblíbenější odrůdu na světě pocházející z Francie. Mezi touto odrůdou naleznete jak suchá vína, tak vína s vyšší koncentrací cukru. Ochutnejte sami tuto odrůdu s velmi bohatou chutí a zcela určitě si ji ihned zamilujete!