1.Naše představa


V první řadě bychom měli myslet na to, jaký bazén by slušel naší zahradě, zda ho umístíme k rodinnému domu nebo na chatu a hlavně aby tzv. zapadl. Dnešní trh nám dokáže nabídnout téměř cokoliv, ale je třeba se zamyslet nad tím, jak budeme bazén využívat a samozřejmě jaké jsou naše finanční možnosti.
mokré vlasy


2. Nabídka


Bazény mají rozmanité konstrukce, tvary a jsou vyrobeny z různých materiálů. Pokud chceme bazén jenom „zkusit“, poslouží nám k tomu obyčejný gumový nafukovací bazén. Levnou variantou jsou pak jednoduché modely umístěné nad zemí. Nadzemní bazény se mohou zabudovat i do země. Pokud se rozhodneme pro umístění přímo na pevný povrch, můžeme kolem vybudovat palisádu dle své fantazie a mít tak svůj vlastní originální prostor na koupání. Vyšší komfort nám dopřejí zapuštěné bazény, i tady platí, že by nám měly ladit s okolím domu a působit tak přirozeně. Pokud si nejsme zcela jistí volbou, není nad dobrou radu od odborníka. Z materiálů se na výrobu používá sklolaminát a stříkaná keramická hmota. Ceny bazénů se pohybují zhruba od 10 000,- Kč do 200 000,- Kč, u dražších variant bude určitě lépe svěřit jak dodávku, tak i samotné zabudování specializované firmě.
bazén a relax


3. Umístění


Pro umístění bazénu v dnešní době nemusíme volit jen rovný povrch, ale můžeme využít i svah, nesmíme však zapomenout na dostupnost vody, elektřiny a odvodu odpadu. Pokud se rozhodneme zabudovat bazén v blízkosti zdi, měli bychom počítat s tím, že nám zeď bude stínit. Také bychom se měli vyhnout blízkosti stromů, protože příjemný zážitek z koupání nám může znepříjemnit padající listí.


4. Doplňky


Samotným zabudováním bazénu starosti nekončí, ale je třeba ho ochránit i před nečistotami, vhodná je plachta na zakrytí, rolovací kryt nebo jiné zastřešení. Kvalitní bazénová chemie nás zase zbaví usazených řas. Ani v zimě se nemusíme vzdát radosti z koupání, k tomu je vhodné si pořídit zařízení na ohřev vody, snadný přístup do bazénu nám zase ulehčí schodiště. Pro naše bezpečí by měl mít bazén zábradlí a okolí by nemělo být kluzké, nebezpečí představují kamenné a keramické povrchy.