Každý, komu se někdy podařilo uháčkovat svetřík pro panenku, nebo vyrobit z hlíny keramickou vázičku, ví, jakou radost dokáže takové tvoření přinést. Pokud se ručním pracím věnujete od útlého dětství, pravděpodobně vám to jde krásně od ruky a někteří se prodejem svých výrobků dokonce živí. Jestliže však začínáte tvořit až v dospělosti, velmi často narazíte na počáteční nezdary, jež jsou už dávno zapomenuty těmi, kdo tvoří již několik let. Důležité je se nevzdávat a vytrvat. Uvidíte, že se budete zlepšovat s každým dalším výtvorem.
dívka při tkaní

V případě, že se pouštíte do něčeho zcela nového, je důležité začít skutečně od základů. Chcete-li se například naučit šít na šicím stroji, měli byste alespoň trochu zvládat šití v ruce a nejprve si nastudovat druhy stehů. Na stroji potom začínejte s malými kousky, na nichž si vyzkoušíte rovné šití. Nikdo napoprvé neušije večerní róbu nebo kabát, ale můžete se k tomu postupem času propracovat. Pokud máte malé děti, ušijte jim oblečky na panenky nebo peřinky do kočárku.
Ruční práce

Děti jistě ocení vaši snahu a přehlédnou kdejakou nedokonalost. Jestliže si netroufáte naučit se šití na stroji sami, zvažte návštěvu nějakého kurzu, kde vám vše vysvětlí a názorně ukáží. To platí nejen v případě šití, ale jakékoliv ruční práce, kterou se rozhodnete vykonávat. Záleží pouze na tom, co se chcete naučit a jakými výrobky udělat radost ostatním nebo vylepšit vlastní domov.
šití na stroji

Jestliže z časových nebo finančních důvodu nestojíte o navštěvování kurzů, ale máte zručnou babičku nebo kamarádku, zkuste je poprosit o vysvětlení základních postupů. Každého potěší, když se může podělit o to, co už umí.

Patříte-li k obdivovatelům stánků s nejrůznějšími výrobky na trzích nebo často nakupujete ručně zhotovené věci na internetu, nebojte se sami něco stvořit. I přestože si třeba nevybudujete živnost, můžete si u ruční práce odpočinout a něčemu se přiučit.