Plně chápeme nadšení, když držíte svůj nový telefon v ruce, a kdy můžete nabývat klamného dojmu, že takové dokonalé technické zařízení bude šlapat bez poruch, a že se na něj můžete stoprocentně spolehnout.
barevné mráčky
Pochopitelně, že zdání klame, každý přístroj se může porouchat a vy pak o svá data můžete nenávratně přijít. Důležitost zálohování dat nebo aplikací si dobře uvědomují především administrátoři výpočetních systémů a vy byste se měli podobnými postupy také řídit. Jednou z možností, jak svá data uchránit na bezpečném místě, jsou cloudová úložiště. Ta pracují na principu tzv. virtuálních diskových polí, jde o propracovaný systém vzájemně zastupitelného hardware, kdy při výpadku některého zařízení jeho funkci převezmou tzv. zrcadlené zdroje a data se nikam neztratí. Provozovatel cloudu zkrátka za vaše data ručí.
kancelářské potřeby

Každé zařízení se může porouchat, ukládejte svá data na více míst

Výhodou externích úložišť je také to, že nejste závislí na vašich počítačích a telefonech, stačí je jednoduše vyměnit a přístup do cloudového úložiště se nemění a zpřístupníte si jej odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení. Musíte jen znát jeho adresu a pochopitelně přístupové údaje ke svému účtu.
U cloudových úložišť platí jedna zásada, provozovatel vám poskytne určité množství zálohovaných dat zdarma, pokud potřebujete větší prostor, musíte si jej zakoupit.
Z hlediska kapacity nabízené zdarma je nejvýhodnější MEGA, tam máte k dispozici 50 GB, což je pro většinu z nás dostačující. Jestliže uvažujete nad placenou verzí, získáte 200 GB za zhruba 125 korun měsíčně.

Cloudová úložiště nebo externí disky

Poměrně výhodný je také „Disk Google“, ten nabízí zdarma 15 GB (součástí prostoru je ovšem také mailová schránka Gmail). Zaplatit si můžete 100 GB za měsíční paušál 60 Kč.
cloud systém

Často využívaným úložištěm je Microsoft One Drive

Rozšířený je také Dropbox, ten je ovšem značně omezený ve free verzi na 2 GB dat, ale placená verze vychází poměrně zajímavě, za 1000 GB (1 TB) diskového prostoru zaplatíte jen 210 korun za měsíc.
Další možností je zakoupit si externí disk a synchronizovat svá data právě tímto způsobem, nebo je vzájemně kombinovat s externím cloudovým úložištěm. Ceny hardware dnes klesly na minimum a jistě se vyplatí koupit jeden, nebo lépe dva externí disky, vytvořit na nich vzájemné zrcadlení a máte svá data po ruce vždy i bez přístupu na Internet.