Šroubová spojení o průměru 10 mm v metrickém závitu, tedy s označením M10, patří k velmi častým řešením v běžném životě mezi kutily, zahrádkáři a obecně všemi lidmi, kteří se snaží vlastními silami zlepšit své bydlení. Kde se s těmito technickými proprietami můžete například potkat, a kde se vám mohou šrouby, matice, podložky a metrické závity M10 hodit?

ocelové šrouby

Stavba zahradního přístřešku – stavíte-li svépomocí altán, kůlnu, přístřešek pro auto a podobné stavby ze dřeva, budete pravděpodobně přicházet do kontaktu jak s vruty, tak i šroubovými spoji pomocí úhelníků, svorníků, ocelových spojovacích plátů či desek a kotevních systémů. Konstrukce musí být pevná, odolávat vůči povětrnostním vlivům a mechanickému namáhání, a závity M10 se tu jistě uplatní, stejně tak závitník M10, který můžete potřebovat pro vyřezání závitů ve spojovacím materiálu.

montážní nářadí

Výstavba oplocení – dřevěné ploty jsou nejen praktické, ale i velmi ozdobné, a můžete si takový plot postavit i sami. Stačí zabetonovat do země svislé ocelové trubky, opatřené příchytkami pro vodorovné opěry svislých dřevěných planěk. Zde se očko nebo závitník M10 rovněž uplatní při uchycení příchytek, případně při montáži svařované nebo dřevěné plotové branky.

Stojanová lampa – kutilové si mohou doma zhotovit stojanovou lampu. Základem budou ozdobné soustružené nohy, provrtané skrz, a těmito otvory protáhnete ocelovou trubičku, na jejímž konci vyřezáte očkem závit M10. Trubičku i s nohami přichytíte nahoře do objímky se žárovkou a ve spodní části do ploché dřevěné soustružené desky. Pak už stačí jen namontovat stínítko, protáhnout trubičkou elektrický kabel, vše zapojit a lampa je hotová. Stínítko můžete nechat svařit z ocelového drátu a opět jej připevnit závitem M10 ke svislé části, potažené může být např. jutou nebo jinou ozdobnou textilií.