Povinnou výbavu všem řidičům určuje zákon prostřednictvím vyhlášek č. 341/2002 Sb. a 100/2003 Sb. Jde o soubor doplňků, nástrojů a náhradních dílů, které musí každý řidič mít ve svém vozidle, pokud s ním jezdí po veřejných pozemních komunikacích. Jestliže tato výbava chybí, nebo není úplná, hrozí řidičům pokuta ve výší 2 000 Kč. Proto se nevyplatí tuto povinnost opomíjet. Co by tedy měli zodpovědní řidiči ve svém autě mít? A k čemu vlastně povinná výbava slouží?
lékárnička do auta
Povinná výbava motorových vozidel:
·         Lékárnička – každé auto ji musí mít. Především na ni se zaměřují i policisté při běžné dopravní kontrole. Její obsah nesmí být prošlý a vše musí vyhovovat aktuálnímu znění zákona, který se ale bohužel velmi často mění.
·         Náhradní elektrické pojistky – od každého druhu, který je ve vaší elektrické instalaci používán, byste měli mít jednu náhradní.
·         Náhradní žárovky – i zde musíte mít od každé jedné náhradní kus, a to jak k vnějšímu osvětlení, tak i ke světelné signalizaci.
·         Výstražný trojúhelník – ten je důležitý pro upozornění ostatních vozidel na překážku ve vozovce.
·         Zvedák, klíč na matice a náhradní kolo – to pro případ, že vás postihne defekt pneumatiky. V dnešní době však místo rezervy můžete mít sadu na lepení pneumatik.
vzor pneumatiky
·         Hasicí přístroj – ten je povinný pouze v zahraničí, pro vaši bezpečnost byste ho ale měli v autě raději mít.
·         Reflexní vesta – ta je dnes již nutností. Vždy si ji musíte nasadit v momentě, kdy vystupujete z auta, protože vás tak budou ostatní řidiči lépe vidět, což je důležité pro vaši bezpečnost. Vestu byste měli mít také pro vašeho spolucestujícího, a to na místě, kam pro ni snadno dosáhnete.
·         Protokol o dopravní nehodě – mít u sebe protokol pro zaznamenání dopravní nehody je dnes také povinností každého řidiče.
výstražný trojúhelník
Doporučená výbava pro osobní automobily:
·         tažné lano,
·         pracovní rukavice,
·         baterka,
·         měřič tlaku vzduchu,
·         startovací kabely,
·         destilovaná voda.