Na začátku svého života se jmenovala Margaretha Geertruida Zelleová. Pod tímto jménem ji ale asi zná málokdo. Pokud se řekne Mata Hari, už téměř každý ví, o koho se jedná. Dodnes se nemohou historikové a ani laikové shodnout na tom, jestli to byla opravdu prohnaná špionka, která si svůj osud zasloužila, nebo se jednalo o naivní ženu, která jen toužila po dobrodružství. Svou kariéru zahajuje docela pozdě. O to rychleji bude stoupat k výšinám, aby pak zažila prudký pád.
dívka s brýlemi

Konečně na výsluní

Ve svých devětadvaceti se z ateliérů podřadných malířů konečně dostává do světa, po kterém touží. Má své první vystoupení v Národním muzeu asijského umění. Tančí zde orientální tanec a mění si jméno na „oko dne“ neboli Mata Hari. Když si k tomu ještě vymyslí romantickou báji o tom, jak byla ve svých třinácti letech unesena mladým důstojníkem, který se do ní zamiloval, cesta za úspěchem je zaručena.
·         Tajemná kráska, která se měla narodit bajadéře a vznešenému bráhmanovi dobývá svět.
Tančí ve Francii, v Německu, v Holandsku. Ve chvíli, kdy jí německý konzul nabídne v době první světové války dvacet tisíc franků za dodávání informací, je její osud zpečetěn. Zanedlouho se stává vyzvědačkou i pro druhou strnu – Francii – a tím si podepisuje rozsudek smrti. Paradoxem je, že její informace byly většinou vyhodnoceny jako nedůležité, dokonce i bezcenné. Do jejího osudu zasáhla i špatným způsobem náhoda. Důležité plány francouzské ofenzivy prozradil jiný, neznámý špion.
o   Akce dopadla katastrofou, vojáci se začali bouřit.
o   Bylo potřeba najít viníka.
žena ve zlatě
Mata Hari – žena, která nechtěla žít nudným a obyčejným životem, byla obviněna ze smrti padesáti tisíc vojáků.Už nebyla cesta zpět. Poprava se konala u zámku Vincennes, na okraji Paříže. Popravčí četu tvořilo dvanáct vojáků. Jen tři z nich stříleli na svůj cíl a také ho zasáhli.

5/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup